Przewodnicy turystyczni "OD ZAWSZE"

Kilka istotnych rad dla tych co wybierają się w góry.

Jak w górach wzywać pomocy.

Pomocy w górach wzywamy poprzez powtarzanie sygnału dźwiękowego lub wzrokowego. Pomoc możemy też wezwać telefonicznie.

 

Telefon alarmowy do GOPR.

Wybierając się w góry pamiętaj aby w swojej komórce zapisać na stałe telefon ratunkowy do GOPR - 601 100 300. Ten alarmowy telefon, przez który możesz wezwać pomoc w przypadku zabłądzenia lub nieszczęśliwego wypadku, obowiązuje na ternie gór w całej Polsce i jest przekierowany do najbliższej strażnicy GOPR. Najlepiej jak numer alarmowego telefonu 601 100 300 zapiszesz w tej chwili siedząc przy komputerze.

Telefon alarmowy GOPR

Jeśli już zapisałeś numer GOPR w swoim telefonie, to pozostaje Ci jeszcze zapamiętać aby przed wyjściem w góry naładować baterię telefonu tak by nie zawiodła w ważnym dla Ciebie momencie!

Mapa

Idąc w góry zawsze miej przy sobie mapę. Nim jednak wyruszysz na wycieczkę opracuj trasę, zapoznaj się z jej opisem. Skorzystaj z przewodników i wszystkiego co przybliży Ci stopień trudności wybranej trasy. Przy decydowaniu się na dany szlak, weź pod uwagę swoje możliwości i kondycję. Zaplanuj awaryjne drogi w przypadku zmiany pogody na niekorzystną. Mierz siły na zamiary. Jeżeli prowadzisz mało aktywny tryb życia, nie porywaj się od razu na trudne szlaki.

Buty

Idąc w góry musisz mieć odpowiednie obuwie (np. buty trekkingowe), które będą dobrze „trzymały” staw skokowy i zapobiegały skręceniu lub zwichnięciu nogi. Buty powinny mieć również antypoślizgową podeszwę, (np. Vibram). Dobrze też, aby były zrobione z materiałów oddychających, (membrana np. goretex), które zapewnią stopie odpowiednią wentylację i odprowadzą wilgoć na zewnątrz. Trzeba pamiętać, że nowe buty trzeba rozchodzić. Najlepiej w warunkach górskich i krótkich wycieczkach. Na dobrych butach nie warto oszczędzać, w końcu przyjemność chodzenia po górach w dużym stopniu zależy od nich. Po za tym porządne buty wystarczają na kilka sezonów.

Apteczka osobista indywidualnego turysty

Zawsze powinno się mieć przy sobie apteczkę. Jeśli chodzi się w grupie to chociaż jedna osoba powinna ją mieć ze sobą. Apteczka jest miejscem gdzie leki leżą czasami parę lat, dlatego też należy sprawdzać ich termin przydatności do użycia każdorazowo przed wyjściem w góry. Należy bezwzględnie pamiętać o zabraniu leków zażywanych regularnie z przepisu lekarza. Kompletując apteczkę można kierować się własnymi doświadczeniami. W apteczce powinno znaleźć się:

Co spakować do plecaka ?

Wszystkie rzeczy w plecaku powinny być spakowane w workach foliowych. W przypadku ulewy będziemy mieć swoje rzeczy dodatkowo zabezpieczone przed przemoczeniem. Nasze rzeczy w plecaku ochroni przed deszczem również przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak, (raincover).

 

Oto kilka rzeczy, które warto spakować do plecaka:

 

Przewodnicy turystyczni "OD ZAWSZE"